Kaeluspapagoisid on peetud vangistuses juba tuhandeid aastaid, ta oli tuntud juba Aleksander Suure ajal. Looduslikult on nende paiknemispiirkond Põhja-Aafrikast Aasiani. Taluvad ka hästi külma.

Väärispapagoidel aretatakse pidevalt uusi värvitoone, ka halle ja albiinosid.

Nad on levinud troopilises Aafrikas Rohelise neeme saartest kuni Põhja-Etioopiani, Lõuna-Aasias Pakistanist Kagu-Hiinani, lõuna suunas Sri Lankani. Nende nimi tuleneb isasel papagoil kaela ümber olevast mustast rõngast, mille ääres on natuke helepunast. Rõngas on ainult isasel papagoil ja ilmub kaela ümber alles 2-3 eluaastal. Kaeluspapagoi pikkus on 42-42 cm, eriti pikk on tema saba. Linnu eluea pikkuseks on 25-30 aastat. 

 

Pesitsus:

Emane muneb 3-4 muna umbes kolm päeva pärast pesategemist. Isane söödab emast haudumise ajal, mis kestab 22-24 päeva. Koorumise järel toidab isane ka poegi. Suled kasvavad 35 päeva vanuselt ning iseseisvuse saavutavad pojad 65 päeva vanuselt. Noor kaeluspapagoi meenutab täiskasvanud emast, aga tema silmaiirised on hallimad ja nokk heledam.

 

Kaeluspapagoid on suhteliselt lihtne pidada, tema hääl on võrdlemisi meeldiv, aga oskavad ka suurt kisa teha. Üksikud papagoid võivad õppida selgeks ka mõne sõna. Kaeluspapagoi on elav lind ja hea lendaja. Tema pika saba tõttu peaks olema tal võimalikult suur puu, nii et õrrel istudes ei puutuks saba vastu maad ega vastu lage.

Kaeluspapagoid võib pidada ka üksikuna, kuid loomulikult vajab ta sel juhul palju inimseltsi. Kaeluspapagoisid on raske pidada paarina(emane ja isane), sest emased on tavaliselt agressiivsemad ja kui kätte jõuab pesitsemise aeg, muutub emane väga kurjaks ja võib isasele liiga teha, kui ta tema soove ei täida. On olnud juhtumeid, kus emane kaelus on isase ära tapnud. Kindlasti on ka erandeid, kus linnud saavad hästi läbi, parem karta kui kahetseda. Kaeluspapagoid ei sobi kahjuks teist liiki lindudega kokku, kuna võib teistele liiga teha või isegi tappa.

 

Info on võetud:

 

 

 http://www.freewebs.com/abadaa2/kaeluspapagoi.htm

ja oma teadmiste põhjal.