DNA testi tegemine

Kui sa ei tea, mis soost on sinu linnuke ja sooviksid seda väga teada siis julgen soovitada seda Hispaania laborit. Saab neile saata nii sulgi kui ka tibude munakoort. Ise olen neile sulgi saatnud ja paari nädalaga vastuse teada saanud.

https://www.sexadodeaves.com/en/

 

Küünte lõikamine

Lindudel võib aegajalt olla küüned liiga pikad, mis tõttu võib tal olla raskusi liikumisel. Kui oled otsustanud linnul küüsi lõigata, tuleb olla ettevaatlik. Kui lind pole käelind siis võiks teda hoida kerge lina all või pihus (kui ta ei hammusta). Lõigata spets looma/linnu küünetangidega, aga saab hakkama ka tavaliste inimestele mõelnud küünetangidega. Nüüd tasuks vaadata küüntel, kus asub veresoon. Kui kogemata sinna sisse lõigata tuleb palju verd ja võib linnul valus olla. Lõigata tuleks küüne otsast, kus pole veresoont. 

Kui linnule panna puuri palju erinevaid puuoksi või kiviõrt siis küüsi pole vaja lõigata, kuna lind kulutab need ise ära.

 

Tähelepanu! Loomapoodides on müügil küünte jaoks liivapaberid, mis peaks küüsi kulutama aga nende suurem miinus on see, et see lõhub linnu jalgu ja jala alt võib hakata veritsema. Siin kohal ka soovitus, ärge ostke neid!

Jalarõngas

Tavaliselt kui ostetakse lemmikloomapoest linnuke, siis täpset vanust ei pruugi teada ja paljud müüad ei oska seda öelda ja kui aus olla siis mina neid müüjaid ei usalda selles osas.

Kui linnul on jalarõngas siis saab seda sealt uurida. Kui tegu on värvilise jalarõngaga siis saab vanust määrata  rõnga värvi, näiteks kui linnul on punane jalarõngas siis on ta 2012 a koorunud. Googeldades leidab erinevaid rõnga märke ja värve mille järgi saab linnu vanust tuvastada. Jalarõnga peale märgitakse tavaliselt linnu kood/number, asukoht, aasta ja vahel ka kasvataja nimi või esitäht. Minul ühel nümfkakaduul on kollakas/oranžikas jalarõngas ja värvi järgi saab juba aru, et tegu 2010 a koorunud linnuga. Et seda kontrollida võib vaadata ka numbreid, mida rõngale on märgitud, näiteks tema rõngal on peale kirjutatud 10 EST P (aasta, asukoht Eesti ja P ehk siis kasvataja nimetäht.

http://canarilportocanoro.blogspot.com.ee/2013/01/anilhas-para-canarios.html

Pesemine

Lindudele ei piisa sellest, et nad oma sulgi nokitsevad ja puhastavad, nad vajavad ka pesu. Linnud armastavad pesemist.

Kuidas lindu pesta? Linde on erinevaid ja neil on ka erinevaid pesemis viise. Mõni armastab supelda lindudele mõeldud vannis, tavalises kausis või isegi jooginõus. Kui su lind mitte kuidagi ei taha sinna vanni ronida, siis on ka võimalus piserdada pritsiga. Minu linnud nt armastavad seda, ajavad tiivad laiali ja aina mõnulevad. Ideaalne oleks kui prits pritsiks uduvihma sarnaseid veepiisakesi, sest linnule ei meeldi, kui järsku talle vett näkku lastakse. Vesi peaks vannis olema leige või soe, aga kui pritsida siis soovitavalt sooja või isegi kuuma vett, sest veepiisad jahtuvad õhus kiiresti.

Kuivamine Kui lind on märg, ei tohiks olla toas tuuletõmmet, sest lind võib saada kopsupõletiku ja seda ei saa muud moodi ravida, kui ainult arsti abiga. Lind kuivatab end ise, silub ja nokitseb oma sulgi, mitte ei vaja fööni ega rätikut.

Öine kartus

Usun, et paljudel on olnud selliseid olukordi, kus öösel mõni lind ehmatab ja hakkab puuris rapsima ning lendama.

Põhjuseid võib on mitmeid, näiteks näevad aknast midagi, kass luusib ringi, kuulevad midagi või magades vajub jalg alt ära ja see järel ehmatab. Seda juhtub eriti nümfidega, kuna nad on ühed suured paanitsejad. Et selliseid olukordi oleks vähem, võiks panna ööseks kerge lina või tekk puurile peale. Mõned panevad lisa lambi puuri juurde, kui mõnel linnud on öise kartusega suuremaid probleeme. 

Jala ja noka lest

Viirpapagoide levinum haigus on lest. See levib väga kiiresti, piisab vaid  linnu noka puudutusest. Linnu nokk ja jalad muutuvad ajapikku krobeliseks ja linnul võib tekkida liikumisega ja söömisega probleeme. Selle ravimine pole raske. Peab minema linnuarsti juurde, kes annab rohu koju kaasa ja seda peab iga nädal teatud koguse tilkasid kuklale tilgutama. Tilkade arvu määrab arst. Kõige levinum rohi selleks on Xeno mida saab nii linnuarsti käest kui ka tavalistest loomakliinikutest.

Puurist väljalaskmine

Kuna linnud on loodud lendamiseks, vajavad nad ka aegajalt puurist välja saada ja lennata. 

Et, linnul oleks toas turvaline peab toas peitma teravad asjad, et ta endale liiga ei teeks, siis panna akendele kaardinad ette, kuna esimestel kordadel võib ta vastu akent lennata ja võib nii peatrauma saada. Kindlasti peaks ka vaatama, et ta juhtmeid ei näriks ega ei satuks mürgiste ainete juurde, nagu näiteks maitseained, pesupulbrid, igasugused puhastusvahendid jne. Kui toas on toataimi, siis tasuks uurida, kas need on linnule mürgised ja vajadusel need teise tuppa viia. 

Papagoi võib toas mööblit närima hakata, mistõttu võiks linnule anda palju tegevust või isegi leiutada ronimispuu, kus ta saab vabalt istuda.

Kui on aeg puuri tagasi minna ja lind mitte kuidagi sinna sisse minna ei taha, siis soovitadakse meelitada toidu või maiusega, kuna linnul läheb ikka mingi aeg kõht tühjaks või siis tõsta oksaga puuri või isegi püüda lind kerge linaga, kui muud varianti pole.

Enim küsitud küsimus: "Kas eri liiki papagoisid võib koos pidada?"

Enne teise liigi võtmist peaksid uurima, kas teatud liik keda koju planeerid võtta, sobib ikka sinu kodus oleva linnuga. 

Kindlasti suuremad liigid nt kakaduud, aarad, jakod, amatsoonpapagoid jne.. ei sobi väikeste liikidega kokku. Miks? Sest suurem võib väiksemale liiga teha oma suure ja tugeva nokaga.

Aga ainult suurus ei mängi rolli, näiteks ei sobi ka kaeluspapagoid ja lembelinnud teistega kokku, kuna neil on kombeks teistel varbaid hammustada ja oma kogemuste põhjal võin seda täiesti kinnitada. Endal kodus kaeluspapagoi, kes on nii mõnelegi viirpapagoile ja nümfkakaduule vigastusi tekitanud. Kui eri liiki linde pidada erinevates puurides on probleem väiksem, aga kindlasti peaks jälgima, et nad üksteise puuride peale ei lendaks, muidu võivad varvastest ilma jääda.

Ühes puuris võib vabalt pidada näiteks viirpapagoisid ja  nümfkakaduusid.

Kõik pisilinnud nagu kanaarid, riisilinnud ja amadiinid ei soovitata samuti papagoidega ühes puuris hoida.

 

Muidugi on ka erandeid, kus kaeluspapagoi on sõber nümfiga või viiru ja amadiiniga, aga kas ikka riskida linnu eluga? Kui sa vähegi hoolid oma sulelisest siis sa ei riskiks ja võtaksid seda teemat kuulda.